
Câbles home cinéma 5.1 C3025S "Standard" 30 m²
Câble home cinéma 5.1 pour espaces allant jusque 30 m²

This compact speaker set fits in every room and can be used with any AV receiver. Always sound great, with a great price to match.

A 20 kg bass cabinet creates the ideal conditions for the powerful integrated amplifier (125 watt rms power) and a larger than average 250 mm diameter woofer.
Teufel's legendary subwoofer expertise give you a 40 Hz (-3 dB) low end for full-bodied and accurate bass. Music, home theater and games - everything sounds deep and rich.
Rounded edges, slim design and a glossy finish make this subwoofer discrete and elegant. Minimal space requirements mean it can be placed anywhere in your interior.
The down-firing bass reflex principle and the angled, recessed plug allow the subwoofer to be position directly on a wall; four resonance damping feet ensure secure footing and decoupling from the floor.
The RCA connectors for a home theater AV receiver are on the rear, along with the volume control and a phase slide switch.
A three-level auto-switch ensures optimum output levels on the various devices. This ensures the subwoofer is always perfectly in sync with the rest of the system. An internal limiter protects against overloading and distortion.
The U.S. 2110/1 SW is only available with Teufel speaker sets.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 34,5 cm |
| Hauteur | 55 cm |
| Profondeur | 34,5 cm |
| Poids | 20,3 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Entrée RCA | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Tension en service | 230 V |
| Marche/arrêt automatique | Oui |
| Cordon d'alimentation IEC | Oui |
| Classe d’isolation | 2 |
| Sécurité | Oui |
| Mémoire pour paramètres de déconnexion | Oui |
| Fonction Standby | Oui |
| Consommation électrique en mode Standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | Oui |
| Réglage du niveau de volume d’entrée | Oui |
| Réglage du son | Oui |
| Contrôle des phases | 0 / 180° |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 125 W |
| Puissance de sortie maximale Subwoofer | 150 W |
| Configuration de l’amplificateur | 1.0 |
| Technologie de l’amplificateur | Class D |
| Canaux de l’amplificateur | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 38 Hz |
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Event (position) | Fond |
| Event | 1 |
| Diamètre nominal des vis du pied de support | 6 mm |
| Type de matériel | MDF |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 45 L |
| Pied de support intégré | Oui |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 250 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 40 - 250 Hz |
| Niveau de pression acoustique maximum | 114 dB/1m |
| Principe acoustique | 1 voies |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |

These subtly designed and easily integrated speakers house a 19 mm, high-range dome driver along with doubled power in the mid-ranges (2 x 80mm). This increased amount of membrane surface guarantees potential for higher dynamics and a "rounder" sound. Their loud volume can be attributed to a high degree of efficiency of 88 dB/w/m.
The speakers radiate sound better than conventionally-constructed ones would thanks to a curved front plate. Set the CS 35 FCR upright or on its side. It can be mounted to a wall or directed at the listener's location using the appropriate mount. The CS 35 FCR is only available as part of the Consono 35 set.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 9 cm |
| Hauteur | 20 cm |
| Profondeur | 9,8 cm |
| Poids | 1,16 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 2,5 mm |
| Type de matériel | Plastique ABS |
| Surface du boitier | High-gloss |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 1,3 L |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 80 mm |
| Haut-parleurs mediums (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 150 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 120 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 3400 Hz |

The CS 35 C center speaker is the acoustic equivalent of the CS 35 FR satellite speaker, but is set up for horizontal placement. In addition to its 19 mm high-range dome driver, it incorporates two 80 mm diameter mid-range drivers.
This ensures that human voices are particularly intelligible and faithful to detail, even when the listener isn't sitting in the optimal position (i.e. exactly in the middle). The speaker also radiates sound better thanks to a convex front plate.
The loudspeaker is delivered with a cradle, but can also be mounted on the wall. The CS 35 C is not offered individually, but only as part of a Consono 35 set.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 20 cm |
| Hauteur | 9 cm |
| Profondeur | 9,8 cm |
| Poids | 0,82 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Diamètre maximal du câble | 1,5 mm |
| Type de matériel | Plastique ABS |
| Surface du boitier | High-gloss |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 1,3 L |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 80 mm |
| Haut-parleurs mediums (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 150 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 120 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 3400 Hz |
Veuillez vérifier si les câbles de connexion sont inclus dans la livraison.

Câble RCA mono haut de gamme pour caisson de basses

Support de fixation mural pour enceintes satellites.

Câble de haut-parleurs 2 x 1,0 mm²

Ensemble composé d’un transmetteur sans fil et d’un récepteur, pour une transmission libre du signal du caisson de basses