
Support de fixation murale AC 5500 SM
Support de fixation murale pour enceintes satellites de grandes dimensions ou enceintes colonnes courtes (FCRs)


This magnetically screened speaker can be used as a centre, front or rear speaker. With its four mid-range speakers and a tweeter, it corresponds exactly to the column speakers and therefore guarantees that the set produces a particularly homogenous overall sound. The casing of the slim speaker is also made of solid aluminium.
The speaker can be easily positioned on or under the TV using the mounting bracket supplied. Alternatively it can be attached to a wall using the rear bracket frame, aligned either horizontally or vertically.
Sturdy terminals ensure secure cable connections that can easily hold cables of up to 2.5mm2 thickness.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 39,5 cm |
| Hauteur | 9 cm |
| Profondeur | 11 cm |
| Poids | 2,6 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 20 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Diamètre maximal du câble | 2,5 mm |
| Type de matériel | Aluminium |
| Surface du boitier | Aluminium |
| Blindage magnétique | Oui |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Tweeters (matériel) | Titanium |
| Haut-parleurs graves/mediums (nombre par enceinte) | 4 |
| Haut-parleurs graves/mediums (diamètre) | 70 mm |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 120 W |
| Gamme de fréquence de/à | 100 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 160 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |

The central bass unit of the Concept S is an active subwoofer with a downward-radiating 250mm woofer that, in combination with a powerful 170 watt sine power amplifier (300 watt music output) and a bass reflex system, provides a solid bass foundation in rooms up to 30m2.
A remote control is included so that you can easily adjust the levels and the crossover frequency from the listening location.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 34,5 cm |
| Hauteur | 42 cm |
| Profondeur | 45 cm |
| Poids | 18,6 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Entrée RCA | 2 |
| Sortie RCA | 2 |
| Description | Article |
|---|---|
| Réglage du niveau de volume d’entrée | Digital |
| Régulateur de fréquence (plage) | Digital Hz |
| Réglage du son | Digital |
| Contrôle des phases | Analogue |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 170 W |
| Puissance de l’amplificateur : Subwoofer | 300 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Télécommande | Oui |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 25 Hz |
| Blindage magnétique | Oui |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |

Over 1 metre high, the four columns made of solid aluminium don't just look good. With their narrow, nine centimetres wide construction they radiate sound airily and stereophonically, at the correct height.
Four low-mid speakers and a particularly delicate tweeter ensure dynamic and homogenous sound in every standing speaker.
The round base plate only requires an area of 22 x 22cm.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 9 cm |
| Hauteur | 113 cm |
| Profondeur | 11 cm |
| Poids | 7,5 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 20 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Diamètre maximal du câble | 2,5 mm |
| Type de matériel | Aluminium |
| Surface du boitier | Aluminium |
| Blindage magnétique | Oui |
| Pied de support intégré | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Tweeters (matériel) | Titanium |
| Haut-parleurs graves/mediums (nombre par enceinte) | 4 |
| Haut-parleurs graves/mediums (diamètre) | 70 mm |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 120 W |
| Gamme de fréquence de/à | 100 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 160 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
Les accessoires nécessaires sont compris dans le contenu de livraison