
Support de fixation murale AC 3500 SM (paire)
Support de fixation mural pour enceintes satellites.


This ball of sound is not a gimmick. The MO 3 FCR shines with the full performance of a home theatre satellite, only in the shape of a little ball. The robust, visually appealing sheet steel cabinet is the vehicle for a fantastic full-range chassis of 80 mm in diameter. This high-tech speaker alone is capable of reproducing the complete frequency range from 120 to 20,000 Hz, thanks to the extremely light, flared cellulose cone, the low-distortion neodymium magnet system, and the engineering finesse of letting the fabric dustcap function as a tweeter dome.
The spherical shape has extraordinary acoustical advantages because it minimizes cabinet diffraction. Acoustically, the MO 3 FCR features a distinctive spatial character thanks to its even radiation. Moreover, it delivers stunning voice fidelity precisely because, having no crossover, a one-way system doesn't break down voice frequencies — the most sensitive part of the human hearing range — between tweeter and midrange.
The multi-vented chassis is robust enough to completely amaze any sceptics in a room of up to 20 square meters.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 12 cm |
| Hauteur | 13 cm |
| Profondeur | 13,5 cm |
| Poids | 0,5 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 20 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 2,5 mm |
| Pied de support intégré | Oui |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 50 W |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 70 W |
| Impédance | 4 Ohm |
| Principe acoustique | 1 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |

Likewise optically small, but acoustically big. This ultra-compact sub-woofer, almost cubic in shape, surprises the ear with a mature, forceful and bone-dry bass. The closed 10-litre cabinet houses a long-stroke bass driver with a special low-loss suspension, uncompromisingly driven by a 150 watt amplifier. The result: extremely impulsive, crisp, clean bass.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 28 cm |
| Hauteur | 26,5 cm |
| Profondeur | 32 cm |
| Poids | 8,9 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Entrée RCA | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Réglage du niveau de volume d’entrée | Analogue |
| Contrôle des phases | Analogue |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 110 W |
| Puissance de l’amplificateur : Subwoofer | 150 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 25 Hz |
| Blindage magnétique | Oui |
| Type d’enceinte | Fermée |
Les accessoires nécessaires sont compris dans le contenu de livraison